Wydawałoby się, że Gmina Siemiatycze pod względem turystycznym nie ma wiele do zaoferowania, ale cytując marszałka Piłsudskiego, możemy powiedzieć, że: "Polska jest jak obwarzanek - najlepsza na obrzeżach". Poznając historię swojej "Małej Ojczyzny" przekonaliśmy się, że mieszkańcy tej ziemi brali czynny udział w tworzeniu tradycji, kultury i historii naszej ojczyzny. Tu również miały miejsce wielkie bitwy, żyli niezwykli ludzie, którzy zapisali się złotymi zgłoskami nie tylko dla tej ziemi, ale i dla Polski. Rody Sapiehów, Jabłonkowskich, Ciecierskich, Radziwiłłów pozostawiły tutaj trwały ślad. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas materiały przybliżą wszystkim naszą gminę, a niektórzy postanowią osobiście przekonać się o walorach naszej "Małej Ojczyzny".
Gmina w Polce od XII wieku aż do roku 1950 stanowiła jednostkę samorządu terytorialnego. Mimo że bezpośrednio o gminie Siemiatycze w XV wieku nie wspominają żadne źródła pisane, niemniej dobra siemiatyckie są już znane. Pierwsze zapisy mówią o ich przynależności do książąt mazowieckich i wymieniają w składzie tych dóbr siedem wsi: Boratyniec, Cecele, Łojki, Siemiatycze, Słochy oraz Turnę. Przez wiele kolejnych lat zmieniali się ich właściciele, jednakże żaden z nich nie potrafił wpłynąć na rozkwit tych ziem. Dopiero Ks. Anna z Sapiehów Jabłonowska, właścicielka miasta i dóbr okolicznych wprowadzając reformy ekonomiczne, rozsławiła te ziemie w Polsce i za granicą. Niestety, swoje plany realizowała głównie w oparciu o pożyczki, które doprowadziły do konfiskaty ziem przez bank holenderski i ich sprzedaży.
Od początku XIX wieku dobra siemiatyckie obejmowały majątki: Ciecierskich, Michalskich, Urbańskich, Wysockich, Olędzkich i Paderewskich. W 1896 r. gmina ta liczyła 9330 mieszkańców, obejmowała 60 wsi, przysiółków, uroczysk, oddzielnych osad oraz 12 majątków. Tuż przed I wojną światową gmina rozciągała się od wsi Zajęczniki na południowym zachodzie do wsi Lubiejki na północnym wschodzie; zaś granicę południowo-wschodnią wyznaczał Anusin, a północno-zachodnią wsie Lipiny i Malinowo.
W okresie międzywojennym w gminie Siemiatycze rozwinęło się drobne rzemiosło, było: 25 cieśli, 2 kuśnierzy, 21 kowali, 2 krawców, 3 krawczynie, 6 murarzy, 1 rzeźnik, 5 stolarzy, 2 studniarzy, 3 szewców i 1 brukarz.
Obecnie granice gminy wyznaczają od wschodu - wieś Kajanka, od południa - wieś Wólka Nadbużna, od zachodu - wsie Korzeniówka Duża i Skiwy Małe, od północy - Kłopoty Patry. Dzięki temu, że gmina sąsiaduje z rezerwatem "Przełom Bugu" i nie posiada rozwiniętego przemysłu jest atrakcyjna turystycznie. W wielu wsiach można jeszcze spotkać zabytkowe zagrody chłopskie.