Turystyka

Niekwestionowaną atrakcją turystyczną są szlaki piesze i rowerowe, wyznaczone wzdłuż pasa nadbużańskiego, przechodzące na określonych etapach przez teren gminy Siemiatycze.

  • "Szlak Kupiecki" (żółty 86 km): Niemirów - Drohiczyn na odcinku Olendry - Turna Mała - Wólka Nadbużna - Ogrodniki i Zajęczniki.
  • "Szlak Powstania Styczniowego" (czerwony 24 km) - wokół Siemiatycz.
  • "Szlak Bunkrów" (niebieski 23 km): na odcinku Maćkowice - Anusin - Wólka Nadbużna.
  • "Szlak Nadbużański": na odcinku Zajęczniki - Wólka Nadbużna - Turna Mała.
  • "Szlak Doliny Moszczonej" (zielony 24 km): na odcinku Grabarka - Szerszenie - - Olendry - Siemiatycze Stacja.

Nie sposób nie wspomnieć też o „Szlaku kajakowym po rzece Bug" (45 km). Jego trasa przebiega najciekawszym fragmentem doliny Bugu, jakim jest "Podlaski Przełom Bugu", rozciągający się od Niemirowa do Drohiczyna.

W bliskiej perspektywie planowany jest kolejny szlak pieszy, w ramach programu "Kraina Żubra", na odcinku Siemiatycze - Siemiatycze Stacja - Grabarka oraz wyznakowanie na terenie gminy szlaku rowerowego, pod nazwą "Szlak Pogranicza", z Siemiatycz do Bielska Podlaskiego, na odcinku Siemiatycze - Baciki Średnie - Baciki Dalsze - Tołwin - Hornowo.

 

Jedną z baz turystycznych Gminy jest - położony malowniczo, w sosnowym lesie, na prawym brzegu rzeki Bug (10 km od Siemiatycz), we wsi Wólka Nadbużna - Ośrodek Wczasowy "Pod Sosną". W domkach campingowych ma łącznie 540 miejsc noclegowych. Ośrodek czynny jest w okresie letnim. Posiada restaurację, bar, świetlicę wczasową, korty tenisowe, basen, kąpielisko, boisko do piłki nożnej i siatkowej, wypożyczalnię rowerów i kajaków. To znakomite miejsce do czynnego wypoczynku i rekreacji: spływów kajakowych, organizacji kolonii, obozów, wczasów, szkoleń konferencji oraz imprez okolicznościowych, także o charakterze rodzinnym. Zapraszamy na stronę: http://www.gminasiemiatycze.pl/turystyka/noclegi.

Można również skorzystać z kompleksu wypoczynkowego - Centrum Odnowy i Folkloru Podlaskiego "ETERNITE" znajdującego się w Wólce Nadbużnej. Polecamy stronę: http://eternite.pl.

 

Projekt "Bug - Raj dla turysty" współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.